Skúpy dva razy kúpy?, alebo ako na novú podlahu?
Stojí pred vami ,,nočná mora“ rekonštrukcia a neviete sa orientovať v ponuke podláh ? Počúvate od svojho okolia „Kúp si kompozitnú podlahu, kúpil si ju kolega nedá na ňu dopustiť“ , alebo prídete do obchodu a premotivovaný predajca vám chce predať vinylovú podlahu, ale vy poznáte iba klasiku zvanú „laminátka“?
V pár krokoch sa vám pokúsim vysvetliť, načo prihliadať pri kúpe podlahovej krytiny.
Ako prvú a dôležitú otázku sa opýtajte samého seba ,, Čo očakávam od novej podlahy?“ (nezničiteľné ani deťom-odolné J podlahy neexistujú, tí čo majú deti vedia o čom píšem s výnimkou niektorých keramických dlažieb ale to je iná kapitola.)
Takže, čo očakávam od novej podlahy, chcem aby bola vode odolná, pocitovo teplá a „bez údržbová“? Zvolím si kompozitnú alebo vinylovú podlahu.
O tom aký je rozdiel medzi vinylom a kompozitom si môžete prečítať tu.
Keď je moja voľba vinylová alebo kompozitná podlaha, nesiaham ihneď po najlacnejšej variante. Za predpokladu, že kupujete podlahu od overených predajcov, pýtajte sa predávajúceho nech vám povie o tej podlahe viac.
Kompozitné a vinylové podlahy sa označujú podľa triedy použitia. Tých tried je veľa ale nás bude zaujímať onačenie:
Rezidenčné zaťaženie najvyššia trieda. Vysoká komerčná záťaž (recepcie)
Ideálne je, keď má podlaha označenie oboch piktogramov, ktoré vám garantujú, že pri správnej pokládke a správnom podklade sa novej podlahe budete tešiť veľa rokov.
Výhody sú, 100% vodedolnosť po celej svojej hrúbke a možnosť voľby celoplošne lepiť iba v niektorých prípadoch.
Nevýhody sú vyššia obstarávacia cena a v prípade klik varianty treba dávať pozor na dilatačné špáry a v niektorých prípadoch aj zaťaženie podlahy nábytkom.
Alebo očakávam od podlahy realistickejší vzhľad dreva, robustnosť a „menšiu“ náročnosť na prípravu podkladu volím si laminátovú podlahu.
Najčastejšiu skladbu laminátových podláh a prečo je taký rozdiel v cenách laminátových podláh si môžete prečítať tu.
Keď už volíme laminátovú podlahu, pozeráme sa hlavne na zaťaženie a triedu oderu a v neposlednom rade na hrúbku laminátovej podlahy. Ideálne čo hľadáme je pod označením AC4/32 alebo AC5/35 a najlepšie v hrúbke 8mm, ale v ekonomickom segmente podláh sa vieme stretnúť aj s označením AC1/21, AC2/22, AC3/23, tieto podlahy sú skôr určené maximálne do spálne alebo šatníka.
Kdežto laminátové podlahy s označením AC4/32 a AC5/35 sú vhodné už do komerčných priestorov s vyššou frekvenciou ľudí, u vás doma tie podlahy vydržia oveľa dlhšie ako podlahy s nižším označením.
Výhody :
- realistickejší vzhľad dreva, pri laminátových podlahách od výrobcu QUICK-STEP je to viditeľnejšie a na dotyk aj citeľnejšie.
- Obstarávacia cena v porovnaní s vinilom a kompozitom menej zaťaží vašu peňaženku
- Menšia náročnosť na prípravu podkladu, ale nezabudnúť dodržať rovinatosť podkladu.
Aká ma byť rovinatosť podkladu, aká je norma o tom si môžete prečítať tu.
Nevýhody:
- Náchylnosť na vodu a vlhkosť, kedy pri nadmernom zmáčaní podlahy dochádza k vsakovaniu vody cez spoje podláh do jadra podlahy a tá začína zdúvať
- pri lacných laminátových podlahách dochádza k poškodeniu klikového spoja a následne ku vzniku medzier medzi jednotlivými lamelami v podlahe. Čo nieje ani pekné ani príjemné a v niektorých prípadoch pomôže iba výmena, čo môže byť časovo dosť náročné.
Alebo očakávam od podlahy aby bola na dotyk prírodnejšia, realistickejšia alebo voňavejšia? Tu siahnem na podlahy ktoré sú vyrobené z masívu alebo sú dýhované.
Aké rozdelenie podláh z masívu a rozdiel medzi masívnou a dýhovanou podlahou si prečítate tu.
Masívne a dyhované podlahy majú svojich milovníkov ale aj odporcov. Ľudia čo majú radi pocit dreva a dotyk prírody na chodidle si aj napriek vyššej obstarávacej cene volia presne tento druh podláh. Je to jednoducho ,,kus nábytku“ vo vysnívanom domove aj napriek jeho nevýhodám si stále čoraz viac klientov obľubuje tieto podlahy.
Nevýhody:
- Keďže sa jedná o prírodný materiál, ako iste vieme drevo a voda sa nikdy nekamarátili.
- Vyššia obstarávacia cena.
- Zvýšená šanca na tvorbu oderov a preliačenín.
Výhody:
- Prírodný materiál
- Neopakujúce sa lamely
- Prírodné a pocitové teplo na nezaplatenie.
Na záver vám poradím:
- Ujasnite si presne, čo očakávate od podlahy!
- Urobte si prieskum trhu k akým podlahám máte prístup!
- Stanovte si rozumný rozpočet!
- Nekupujte nikdy nápadne lacné podlahy, pretože na to doplatíte iba VY.
- Šťastnú voľbu pri výbere vašej podlahy.